Chromatography Autosampler Vials Only
- (1)
- (5)
- (2)
- (54)
- (1)
- (1)
- (95)
- (2)
- (71)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (111)
- (2)
- (1)
- (271)
- (2)
- (5)
- (3)
- (30)
- (10)
- (1)
- (5)
- (74)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (17)
- (17)
- (4)
- (1)
- (5)
- (1)
- (3)
- (29)
- (2)
- (4)
- (2)
- (6)
- (1)
- (21)
- (2)
- (2)
- (1)
- (4)
- (2)
- (40)
- (9)
- (25)
- (45)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (7)
- (4)
- (1)
- (190)
- (42)
- (1)
- (3)
- (55)
- (6)
- (1)
- (2)
- (1)
- (9)
- (2)
- (2)
- (7)
- (1)
- (1)
- (2)
- (14)
- (2)
- (1)
- (15)
- (1)
- (45)
- (6)
- (1)
- (11)
- (9)
- (2)
- (7)
- (7)
- (1)
- (2)
- (2)
- (4)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (3)
- (7)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (145)
- (2)
- (7)
- (395)
- (8)
- (1)
- (23)
- (1)
- (3)
- (10)
- (1)
- (2)
- (14)
- (12)
- (281)
- (2)
- (4)
- (1)
- (2)
- (51)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (20)
- (3)
- (28)
- (8)
- (4)
- (1)
- (1)
- (8)
- (46)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (2)
- (5)
- (7)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (4)
- (3)
- (27)
- (2)
- (1)
- (8)
- (1)
- (164)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (3)
- (27)
- (18)
- (17)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (138)
- (1)
- (19)
- (1)
- (1)
- (2)
- (10)
- (42)
- (50)
- (3)
- (1)
- (1)
- (4)
- (6)
- (1)
Filtered Search Results
MilliporeSigma™ Supelco™ Micro Reaction Vessels
Cone shaped inside for easy removal of small samples.
| Description | Crimp Top |
|---|---|
| Diameter (Metric) Outer | 20 mm |
| Material | Clear Glass |
| No. per Pack | 12 |
MilliporeSigma™ Supelco™ Autosampler crimp top vials
Crimp top vials constructed of borosilicate glass
| Volume (English) | 2 mL |
|---|---|
| Material | Glass |
| No. per Pack | 100 |
| Size (Metric) Opening | 12 x 32 mm standard opening |
MilliporeSigma™ Supelco™ Clear Screw Top Vial without Closure
Available in various volumes, supplied without closures
| Product Type | Screw Thread Vial |
|---|---|
| Color | Clear |
| Material | Glass |
| No. per Pack | 100/Pk. |
| Closure Type | Not Included |
DWK Life Sciences Wheaton™ 8 x 40mm Autosampler Vials, without caps
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Chromatography vials designed for trouble-free operation in most autosamplers
| Includes | Vials only; Caps are sold separately. |
|---|---|
| Height (Metric) | 40 mm |
| Closure Size | 8 mm |
| Diameter (Metric) Outer | 8 mm |
| Closure Type | Plug |
| Height (English) | 1.57 in. |
DWK Life Sciences MicroLiter 11 mm Crimp Top Autosampler Vials
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
MicroLiter 11 mm Crimp Top Autosampler Vials are cleaned and packaged in a certified Class 10,000 clean room according to a designed process, developed to eliminate chromatographic errors associated with vials. Vials and inserts meet strict tolerances.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Closure Size | 11 mm |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Material | Borosilicate Glass (Type 1) |
| No. per Pack | 100 |
| Product Line | MicroLiter |
MilliporeSigma™ Supelco™ Clear Screw Top Vials, 4 mL
Suitable to inject samples from an autosampler. Closure not included, thread size 13-425.
| Height (Metric) | 45 mm |
|---|---|
| Product Type | Screw Thread Vial |
| Diameter (Metric) Outer | 15 mm |
| Color | Clear |
| Volume (Metric) | 4 mL |
| Diameter (Metric) Inner | 8 mm |
| Material | Glass |
| No. per Pack | 1000/Pk. |
| Closure Type | Not Included |
MilliporeSigma™ Supelco™ Shell Vials with Plugs
Vials are manufactured from chemically resistant, low extractable borosilicate glass
| Height (Metric) | 35 mm |
|---|---|
| Diameter (Metric) Outer | 8 mm |
| Volume (Metric) | 0.75 mL |
| Material | Clear Glass |
MilliporeSigma™ Supelco™ Silanized Crimp Top Vials, 2 mL
Clear or amber vials with a large, 6 mm diameter opening
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Diameter (Metric) Opening | 11 mm |
| Description | Silanized |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Color | Clear |
| Volume (Metric) | 2 mL |
| Diameter (Metric) Inner | 6 mm |
| Style | Large Opening |
| Material | Glass |
| Closure Type | Crimp Cap |
DWK Life Sciences MicroLiter 11 mm Amber Glass Crimp Top Autosampler Vials With Insert
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
MicroLiter 11 mm Crimp Top Autosampler Vials With Inserts are cleaned and packaged in a certified Class 10,000 clean room according to a designed process, developed to eliminate chromatographic errors associated with vials. Vials and inserts meet strict tolerances.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Closure Size | 11 mm |
| Marking Spot | Yes |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Color | Amber |
| Material | Borosilicate Glass (Type 1) |
| No. per Pack | 100 |
| Product Line | MicroLiter |
| Includes | Caps |
|---|---|
| Height (Metric) | 40 mm |
| Volume (English) | 1 mL |
| Diameter (Metric) Outer | 8 mm |
| Style | Starburst Interior |
| Material | Glass |
| No. per Pack | 250 |
| Closure Material | Polyethylene |
DWK Life Sciences Wheaton™ 12 x 32mm Glass/Plastic Vials with 0.1mL Limited Volume Insert
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Limited volume, glass/plastic vials
| Includes | 0.1mL glass insert |
|---|---|
| Height (Metric) | 32 mm |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Volume (Metric) | 0.1 mL |
| Quantity | 100 Cs. |
| Material | Glass,Plastic |
| Height (English) | 1.25 in. |
MilliporeSigma™ Supelco™ Clear Screw Top Vials, Silanized
Proprietary silane treatment shields active silanol groups on untreated glass surfaces. Provides improved recovery of submicrogram polar compounds.
| Description | Silanized |
|---|---|
| Product Type | Screw Thread Vial |
| Color | Clear |
| Material | Glass |
| Closure Type | Cap (Not Included) |
DWK Life Sciences Wheaton™ 12 x 32mm Standard Opening Screw-Top Vials With 8-425 Screw Thread
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Glass vials are the original design used in most autosamplers requiring traditional screw top vials.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Closure Size | 8-425 |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Volume (Metric) | 1.8 mL |
| Quantity | 1000 Cs. |
| Material | Borosilicate Glass |
| Closure Type | Screw Cap |
| Height (English) | 1.25 in. |
MilliporeSigma™ Supelco™ Amber Screw Top Vials, Silanized
Proprietary silane treatment shields active silanol groups on untreated glass surfaces. Provides improved recovery of submicrogram polar compounds.
| Description | Silanized |
|---|---|
| Product Type | Screw Thread Vial |
| Color | Amber |
| Material | Glass |
| Closure Type | Cap (Not Included) |
ABC Vial™ LVI™, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
These ABC Vials contain a Low Volume Insert; can be used either as crimp seal or with screw cap.
| Volume (English) | 0.3 mL |
|---|---|
| No. per Pack | 100 |